Sosyal Medyanın İlişkiler Üzerindeki Etkisi

Gün geçtikçe teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor ve bize aklımızın almayacağı imkanlar sunuyor. Çok değil, 10 yıl önce görüntülü konuşma gibi şeyler hayalken şimdilerde ışınlanmayı konuşur olduk. Teknolojinin bu denli gelişmesi, iş ve hayat standartlarımızın da yeniden şekillenmesine yol açıyor. Akıllı telefonlar ve sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile özel hayatın gizliliği denilen şey tamamen ortadan kalkıyor.

İletişim Çağı

İletişim çağının içinde bulunduğumuzu söylüyoruz ama bu ne kadar doğru? İnsan ilişkileri artık sanal üzerinden ilerlemeye başladı. Gönül ilişkileri de haliyle artık sanalda yaşanıyor. İki sevgilinin buluşup bir şeyler yapmayı istemeleri ancak buluştukları zaman telefonu ellerinden düşürmemeleri artık doğal karşılanıyor. Yanındaki partnerine telefondan mesaj atarak konuşan insanlar bile mevcut. Yüz yüze iletişimin azalıyor olması ilişkilerde zamanla bozulmalara yol açar ve kaçınılmaz son olan ayrılık yaşanır.

Facebook’un Evliliklere Etkisi

Son dönemlerdeki boşanma davalarını incelediğiniz zaman Facebook’un bu boşanmalarda etkili olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni insanlar artık sosyal medyayı tanıdıklarıyle etkileşim kurmak için değil kendilerine yeni ve farklı arkadaşlıklar kurmaları için kullanıyor olmaları. Tamamen dosthane düşünceler ile sosyal medya üzerinden arkadaşlığa başlayan insanların bu arkadaşlık yüzünden evliliklerini sonlandırdıkları durumlarda oluyor, çünkü zamanla arkadaşlığın amacı değişiyor. Bunlarla birlikte Facebook üzerinden yapılan yazışmalar boşanma davalarında delil olarak kabul görüyor.

İnsanlar sosyal medyadan korkmamalı ancak onu kullanmayı bilmeli. Eğer eşinize ya da partnerinize sadıksanız hiçbir sorun yoktur ama tabiri caizse gözünüz dışardaysa suçu biraz kendinizde aramalısınız. İlişkilerinizi iyi seviyede tutmak için yüz yüze görüşmeye önem vermelisiniz ve beraber yapılan aktiviteleri arttırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir