İlişkideki Sorunlar için Pratik Çözümler

Soru: 3 senedir süre gelen ilişkimde ara ara sorunlar yaşıyoruz fakat genel olarak mutluyuz. Sorunlar da inanın o kadar küçük şeylerden oluşuyor ki… Örneğin bir cafeye gidecekken ben onu yakındakine gidecek sanıyorum sonra bakıyorum merkezdeki aynı isimdeki cafeye gitmiş. Bunu bile büyütüyorum, yeri geliyor tabi o da büyütüyor. Bunlardan kurtulmak için ne yapmak gerek sizce ?

Cevap: Bu tip olaylar öncelikle can sıkıntısından doğabilir. Örneğin çok sıradan ve atraksiyonu olmayan bir ilişkiniz var ise, heyecanlanmak için bünyeniz otomatik olarak tepki vererek sorun yaratabilir. Öte yandan, koz alma isteği de önemli sorunlardan biri olmaktadır. Sürekli birbirinizi vurmak, zayıf noktasını yakalamak isteyenler küçük olayları büyüterek kendileri için koz olarak kullanır. Böylece zafere ulaşacaklarını sanar. Şimdi gelelim çözüm önerilerine…

  • Karşınızdaki kişinin rakibiniz değil, sevdiğiniz insan olduğunu düşünün. Onun zaaf ve zayıf yönlerini gördüğünüzde bunu koz olarak kullanmak yerine bu yönleri kapatmaya çalışın.
  • Birlikte farklı şeyler yapın, ortak yönlerinizi arttırın. Eğer konuşacak bir şeyiniz yoksa veya sohbet etmek sıkıcı geliyorsa alternatif yöntemler arayın. Bir diziye veya oyuna başlayabilir, sık sık film izleyebilirsiniz. Birkaç ayda bir tatile çıkarak ilişkinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir