Evlilikte Uyumu Nasıl Yakalarsınız?

Evlilikte uyum, hem çiftlerin hem de çocukların en çok etkileyen faktördür. Evlilikteki uyumla beraber mutluluk ve evlilik doyumu da gelir. Uyumsuzluk olursa eğer, tüm aileyi etkileyecek olan psikolojik, fizyolojik sorunlar açığa çıkar.

Çiftlerin arasında olan uyumu belirleyen faktörler iki boyutlu bir şekilde ele alınmaktadır. İlk boyut çiftlerin iletişimini, mutluluğunu kapsar. Anlaşma, cinsel ilişki, aşk, sevgi, evlilikleri hakkında ise doyum hislerini içine almaktadır. İkinci boyutsa, çatışmaların yer aldığı, boşanma hikâyelerinin olduğu boyuttur. Buradaysa fiziksel şiddet, sözel saldırılar, öfke, kıskançlık, ekonomik sorunların evlilik içerisinde sorun yaratıp yaratmamasıdır.

Eşi Çalışmayan Koca, Her Zaman Daha Uyumludur!

Evli çiftlerin meslekleri de ilişki de önemlidir. Kadınların meslekteki yeri, erkeği rencide edebilmektedir. Mesleği kocasından daha yüksek iyi bir mevki de olan kişiler, orta veya düşük olan kişilerden daha iyi bir yaşam standardına ve evlilik uyumuna bağlı olmaktadırlar.

Hazır Olduğunuz Zaman Çocuk Sahibi Olmalısınız!

Evlilik uyumunu etkileyebilecek olan en önemli faktör, çocuk sahibi olmaktır. Bazı çiftlerin arasında, çocuğun varlığı erkekleri olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bayanlardaysa çocuğun bakımı üstlenildiğinden eşle aradaki iletişim zayıflayarak, sekteye uğramaktadır. Kendinizi hazır hissetmediğiniz sürece çocuk sahibi olmayın. Kendimizi nasıl hissederiz diye soracak olursanız; aile ve çift terapistine giderek yardım alabilirsiniz. Yalnızca çocuk için değil de diğer tüm faktörlere etken olarak dışarıdan bir terapistin, evliliğinize dışarıdan, farklı bir bakış açısı ile bakarak, değerlendirmesi evliliğinizin uyumun da önemli bir yerde olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir