Evlilikte Erkeğin Eşine Karşı Görevleri

Soru: Erkek ve kadın, yaratılışları itibari ile birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Gerek fizyolojik olarak gerek ruhsal olarak çok değişik özelliklere sahiptirler. Bu da onların evlilik müessesinde farklı görev üstlenmelerine neden olmaktadır. Peki erkeğin evlilik sürecinde yerine getirmesi gereken şeyler nelerdir? Eşine karşı ne gibi sorumlulukları üstlenmelidir?

Cevap: Erkek, fizyolojik olarak kadından daha güçlüdür. Onun bedenen kuvvetli olması, eşini koruyup kollamasını gerektirir. Kadınlar çoğu zaman çiçeğe benzetilir. Çiçekler kavurucu sıcaklara, deli rüzgarlara katlanamadıkları gibi kadınlar da yıpratıcı sorunlara dayanmakta güçlük çekerler. İşte erkeğin görevi burada başlar.

Ailenin geçimini sağlamak çoğu zaman erkeğin görevidir. Kadın elbette çalışacaktır, para kazanacaktır. Ancak eve geldiği zaman onu bir çok sorumluluk bekler. Ev işleri ve çocuklarla ilgilenmek gibi durumlar kadını zaten yormaktadır. Erkek hem geçim konusunda önlemlerini almalı hem de evdeki sorumluluklarında kadına gerekli desteği vermelidir.

Şunu da belirtmek lazım. Erkek diktatör değildir, Yani evlilikte her kararı kendi başına alır, her şeyi kendi yapar diye bir şey yoktur. Erkeğin asıl görevi, evliliklerini ilgilendiren her konuda eşinin fikrini almasıdır. Bunu yaparsa uzun soluklu güzel bir ilişkileri olmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir