Bekarlığın Artıları ve Eksileri

Çevremizde sık sık duyarız bekarlık sultanlıktır cümlesini. Peki  bu sözün aslı astarı varmıdır ?  Aslında bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişiler evlendikten sonra keşke daha önce evlenseydim derken bazıları ise evliliğinde umduğu mutluluğu,huzuru bulamamanın da etkisiyle bekarlık sultanlıktır cümlesini sık sık kullanır ve yakın çevresine evlenmemeleri yönünde nasihatler vermeye başlar. Hep beraber bekarlığın artıları ve eksilerini inceleyelim.

Bekarlığın artıları

1) Fedakarlık yapmak zorunda kalmazsınız. Dilediğinizi yaşayabilir,istediğinizi yapabilirsiniz. Örneğin yaşadığınız şehri terk edip başka bir yerleşebilir veya çalışıyorsunuz sektör değişikliğine gidebilirsiniz. Yine aynı şekilde planlarını iki kişilik yapmak zorunda kalmaz ve kafanıza göre takılabilirsiniz.

2) Bütçenizi kontrol etmek zorunda kalmazsınız.Önreğin istediğiniz elbiseyi,ayakkabıyı,telefonu satın alabilir ve kimseye hesap vermek zorunda kalmazsınız.
3) İstediğiniz zaman dışarı çıkabilir,tatile gidebilir ve arkadaşlarınızla istediğiniz yer ve saatte rahatlıkla görüşebilirsiniz.

Bekarlığın eksileri

1) Kendinizi yalnız hissedersiniz. Nerde el ele tutuşmuş mutlu bir çift görseniz  hüzünlenirsiniz.

2) Çevrenizden sık sık ‘’hala evlenmedin mi ?’’ ‘’ halen bekarmısın ‘’ ‘’evde kaldın sen’’ gibi rahatsız edici yorum ve imalar duyabilirsiniz.

3) Çevrenizdeki arkadaşlarınız ve yaşıtınız olan akrabalarınız bir bir evlenmeye başladığında siz halen bekar olmanızı kendi başarısızlığınız olarak algılayabilir ve suçu kendinizde aramaya başlayabilirsiniz.

4) Evli ve mutlu bir çiftin sahip olduğu şeyleri gördüğünüzde üzülebilirsiniz.  Çocuklarıyla oynayan anne veya babaları gördüğünüzde içinizde bir pişmanlık hissi uyanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir